برق بلای جان جنوب پایتخت

خبرگزاری میزان- زندگی بیش از چهار هزار نفر از مردم شهر ری با خطرات ناشی از برق گرفتگی، مشکلات و بیماری های زیادی در نتیجه زندگی زیر دکل های فشار قوی برق جریان دارد

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، شهر ری شهری قدیمی هست که با گذشت زمان و افزوده شدن بر قدمت آن همچنان با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند. یکی از مشکلات مهم این منطقه موضوع برق است، اما نکته جالب توجه این است که این  مشکل در نبود برق و خاموشی نیست بلکه مشکل اصلی در دکل های فشار قوی و احتمال برق گرفتگی  و آتش سوزی در روزهایی که باران می بارد است. طوری که ساکنان جنوب پایتخت خدا خدا می کنند تا باران نیاید.

زندگی بخشی از محدوده جنوب شهر تهران از شرق به غرب درحاشیه دکل های فشار قوی برق قرار گرفته است؛ بخشی از محله ها در محدوده شهرری و دیگر مناطق جنوبی شهر تهران قرار گرفته است.

مدیران شرکت برق اما می گویند که جمع آوری انشعاب ها کار ساده ای نیست، تبعات سیاسی به دنبال دارد و از طرفی ساماندهی شبکه هم بالای 65 میلیارد ریال هزینه دارد.

داود رحیمی مدیر شرکت توزیع نیروی برق شهرستان ری در این مورد گفت: اکنون یکهزار و 155 واحد مسکونی به طول سه و نیم کیلومتر در محدوده کابل های برق فشار قوی واقع شده است.

رحیمی اظهارداشت: 450 واحد مسکونی در محله ملک آباد به طول 600 متر، 610 واحد در شهرک علائین به طول یک و نیم کیلومتر، 40 واحد در میدان خالقی به طول 200 متر، 50 واحد در بلوار قدس به طول 500 متر و پنج واحد در خیابان نوبهار به طول 200 متر در حریم این کابل های فشار قوی قرار دارند.

وی با بیان اینکه بیش از چهار هزار نفر از ساکنان این محلات درگیر خطرات و مشکلات ناشی از کابل های برق قرار دارند، گفت: این ساکنان در حریم خطوط 63 کیلوولت و 230 کیلو ولت قرار دارند.

وی در مورد رعایت محدوده قانونی این خطوط نیز گفت: هشت متر در طرفین خطوط 63 کیلو ولت و 12 متر در طرفین خطوط 230 ولت، حریم و محدوده این خطوط محسوب می شود که هیچگونه سکونتی نباید در این محدوده انجام گیرد.

رحیمی یادآور شد: این دکل‌ها و ولتاژ آنها زمانی که فاصله ‌شان با خانه ‌های مسکونی کم باشد، مشکل‌آفرین است بویژه در زمان بارانی بودن هوا که صدای ویز ویز دکل‌های نیز شنیده می ‌شود.

وی گفت: تأثیر این امواج بر اعصاب، پاره شدن سیم‌های آن براثر عواملی مثل رعد و برق یا حوادث دیگر نیز برای ساختمان‌های اطراف خطرناک است و حوادث برق گرفتگی و خسارت به شبکه توزیع برق نیز از دیگر خطرات است.

این مسئول افزود: 230 کیلوولت برق موجب بروز بیماری های خطرناکی می شود که بی تاثیر در سلامت انسان ها نیست.
وی افزود: همچنین واگذاری انشعاب برق به این محدوده ها منع قانونی دارد، تمامی این خانوارها از برق غیرمجاز استفاده می کنند و این مصرف بی رویه در فصل تابستان نیز بیشتر می شود و خسارت زیادی را به توزیع نیروی برق منطقه وارد می کند.

مدیر شرکت توزیع نیروی برق شهرستان ری ادامه داد: از آنجاکه ساکنان این محدوده ها از اقشار کمتر برخوردار جامعه محسوب می شوند، جمع آوری این انشعابات غیرمجاز تبعات سیاسی دارد و به صلاح نیست.

منبع : ایرنا

برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید
7 ماه قبل
شرکت تابش پرداز پگاه (دانش بنیان )
[تهران]
  • نوع فعالیت: تولید کننده، وارد کننده، عمده فروش، خرده فروش، خدمات
  • خدمات/محصولات : تست های غیر مخرب، بالابر های هوشمند ، تامین دستگاه های خط تولید سیلندرهای CNG، سازنده دستگاه های تست التراسونیک اسکنر در ایران، آموزش حفاظت در برابر اشعه، اندازه گیری امواج ، اتوماسیون صنعتی
  • نوع مالکیت: شرکت با مسئولیت محدود
  • تلفن: 021-88058222
بروز رسانی 9 روز پیش