نی نی سایت: نظرات دکتر خسرونیا و نجاران درباره امواج ناسالمتاثیرات امواج بر بدن

دکتر ایرج خسرونیا، رئیس انجمن پزشکان داخلی ایران در این خصوص به خبرنگار همشهری می‌گوید: امواج موجود در فضا روی سیستم مغز و اعصاب و تعادل انسان اثر دارد. گاهی اوقات نیز روی غدد داخلی و رحم به‌خصوص در زنان باردار تاثیر منفی دارد؛ به‌طوری که این امواج در زنان باردار باعث سقط جنین و عوارض مادرزادی و ژنتیک درنوزادآنهاخواهد شد.

به عقیده وی، در طولانی مدت نیز این امواج روی پرده گوش و سیستم شنوایی تاثیرات منفی خود را نشان می‌دهد. همچنین تعداد زیادی از افراد در معرض امواج به‌طور غیرعادی عصبی هستند و اضطراب و هیجان دارند. گاهی اوقات هم این پارازیت‌ها منجر به اختلالات قلبی وعروقی روی افراد در معرض خواهد شد.

دکتر خسرونیا معتقد است حتی امکان دارد که امواج رادیویی روی مغز و استخوان هم تاثیر بگذارد و روی ساختار سلول‌های آن تغییراتی ایجاد کند؛ این امر خود ابتلا به انواع سرطان‌ها و بیماری‌های خونی را به‌دنبال خواهد داشت.

افزایش تعداد مراجعات

در این میان نکته‌ مهم این است که به تازگی افرادی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که بنا به گفته برخی متخصصان علت بیماری آنها ناشی از اثرات تشعشعات پارازیت‌های ماهواره‌ای است.

البته متخصصانی که اعلام کردند نامی از آنها نباید در هیچ رسانه‌ای منتشر شود و آن هم به‌دلیل اینکه ظاهرا تعهد داده‌اند در مورد افزایش مراجعات ناشی از عوارض پارازیت‌ها هیچ نظری ندهند.

با وجود این، دکتر ابوالفضل نجاران، متخصص مغز و اعصاب در گفت‌وگو با همشهری اینطور توضیح می‌دهد: از زمانی که بحث پارازیت‌های ماهواره‌ای مطرح شد، افراد مبتلا به سردردهای شدید و عصبانیت و دارای علائم افسردگی بیشتر به مطب‌ها مراجعه می‌کنند.

همچنین تعداد کسانی که دچار حملات شدید‌ ام‌اس می‌شوند هم افزایش‌یافته است. به گفته این متخصص مغز و اعصاب این امواج در کل روی تمام سلول‌های مغز نفوذ و روند فرسایشی مزمن ایجاد می‌کنند. همچنین چه امواج موبایل چه ماهواره و چه تلویزیون طول عمر را کوتاه می‌کنند و حتی روی حیوانات هم تاثیر منفی خواهند داشت.

شواهد علمی کافی نداریم

اما دکتر نجاران به نکته‌ای هم اشاره می‌کند که دبیر انجمن سرطان ایران نیز با آن موافق است: هنوز به‌طور علمی و دقیق نمی‌توان گفت که این‌ عوارض به‌علت پارازیت‌ها و امواج موجود در فضاست. دکتر پیام آزاده، دبیر انجمن سرطان‌ ایران نیز با تایید این امر به همشهری می‌گوید: ما در مورد اینکه پارازیت‌ها می‌تواند چه آثار سوئی داشته باشد فقط در حد فرضیه می‌توانیم نظر دهیم چون تا به حال از نظر علمی کار خاصی روی این مسئله صورت نگرفته است.

وی در این میان به قطعی بودن تاثیرات منفی امواج به‌خصوص امواج تلفنی اشاره می‌کند و معتقد است: این امواج باعث بروز انواع سرطان‌ها به‌خصوص سرطان مغز می‌شود.

به گفته وی، البته در این مورد نیز قبلا تردید وجود داشت ولی الان یک مقاله در حال چاپ شدن است که محققان در آن معتقدند مصرف طولانی مدت موبایل با بروز سرطان و تومور مغزی به‌خصوص در کودکان و همچنین عقیم شدن مردان رابطه دارد.

8 ماه قبل
شرکت تابش پرداز پگاه (دانش بنیان )
[تهران]
  • نوع فعالیت: تولید کننده، وارد کننده، عمده فروش، خرده فروش، خدمات
  • خدمات/محصولات : تست های غیر مخرب، بالابر های هوشمند ، تامین دستگاه های خط تولید سیلندرهای CNG، سازنده دستگاه های تست التراسونیک اسکنر در ایران، آموزش حفاظت در برابر اشعه، اندازه گیری امواج ، اتوماسیون صنعتی
  • نوع مالکیت: شرکت با مسئولیت محدود
  • تلفن: 021-88058222
بروز رسانی 10 روز پیش